Výstava

Victor Vasarely "čisté vize"

Výstava Victora Vasarelyho /1906 - 1997/ představuje výtvarníka, jenž výrazně zasáhl do vývoje moderního poválečného umění. Stal se průkopníkem uměleckého směru OP-ARTU. Optický jev navozený pomocí drobných geometrických tvarů, které v závislosti na svém rozmístění vytvářejí dojem klidu nebo pohybu, obohacují výtvarné umění o pohyb, prostor a čas. Stále sice pracoval s rovinnou plochou, ale iluze hloubky a mikročasového pohybu je tak působivá, že se jeví jako skutečná.

Výstava Victora Vasarelyho /1906 - 1997/ představuje výtvarníka, jenž výrazně zasáhl do vývoje moderního poválečného umění. Stal se průkopníkem uměleckého směru OP-ARTU.

Optický jev navozený pomocí drobných geometrických tvarů, které v závislosti na svém rozmístění vytvářejí dojem klidu nebo pohybu, obohacují výtvarné umění o pohyb, prostor a čas. Stále sice pracoval s rovinnou plochou, ale iluze hloubky a mikročasového pohybu je tak působivá, že se jeví jako skutečná. Jeho dechberoucí kombinace barev a jednoduchých geometrických forem byly založeny na tom, jak vnímá lidské oko a přitom, jak může být poměrně snadno právě pomocí těchto geometrických forem a tónů barev oklamáno.

Výstava zahrnuje více jak čtyřicet obrazů a grafických listů s náměty jednoduchých černobílých kompozic, až ke složitým kinetickým abstrakcím.

Navštívíte-li GALERII MODERNA od 19. ledna do 26. února 2023 můžete obdivovat díla jednoho z velikánů poválečné výtvarné kultury.